Bankovní poplatky u KB


KB.cz patří mezi největší a nejdůvěryhodnější české banky. Její sazebník bankovních poplatků je ale mnohem složitější a komplikovanější než u výše zmíněných menších bank. U základního účtu, který Komerční banka svým klientům nabízí pod názvem Můj účet, je měsíční poplatek za jeho vedení ve výši 68 Kč. V případě splnění určitých podmínek je možné tento poplatek snížit a to i na nulu, ale pouze, pokud klient splní tyto podmínky. Naopak zcela zdarma bez dalších podmínek je vedení účtu G2.2 pro studenty ve věku 15 až 25 let. Pokud jde o výběr z bankomatů, tak i zde má Komerční banka trochu složitější ceník, ale podstatné je, že výběr z bankomatu stojí 9 Kč a zdarma je pouze při splnění podmínky placení touto kartou u obchodníků.

Bankovní poplatky u České spořitelny

Největší českou bankovní institucí, u které má svůj účet nejvíce lidí, je stále ČSAS. Základní osobní účet u této banky ale není zdarma – nejprodávanější balíček, jehož součástí jsou výběry z bankomatů, trvalé platby atd. stojí 69 Kč měsíčně. Výše měsíčního poplatku se odvíjí podle toho, jaké služby bude klient využívat, každopádně Česká spořitelna patří k těm dražším bankám s poměrně komplikovaným ceníkem a pro ty, co chtějí účet bez bankovních poplatků není zrovna ideální volbou. Naopak výhodou České spořitelny je bezkonkurenčně nejširší síť poboček a bankomatů, kterou se nemůže chlubit žádná jiná banka u nás.

Bankovní poplatky u Citibank

Citibank patří mezi banky, které se orientují spíše na movitější klientelu a její bankovní poplatky jsou suverénně nejvyšší ze všech bankovních institucí v České republice. Základní osobní účet u Citibank stojí 169 Kč měsíčně, navíc Citibank má pouze šest poboček v celé republice, z toho čtyři v Praze, jednu v Brně a jednu v Ostravě. Pokud jde o síť bankomatů, tak klienti Citibank mají možnost vybírat své peníze z bankomatů s logem Cirrus/Maestro, kterých je v ČR kolem 1400. V poslední době se však tato banka hodně zaměřuje na kreditní karty, kde už je její nabídka mnohem zajímavější a Citibank v současné době nabízí dokonce 12 druhů kreditních karet.

Bankovní poplatky u GE Money Bank

Mezi tradiční a zavedené banky na našem trhu patří také GE Money Bank. Tato banka nabízí čtyři typy základních účtů pod názvem Genius a sice Genius Active, Genius Silver, Genius Gold a Genius Gratis. Pro ty, kteří nechtějí platit žádné bankovní poplatky je určený účet Genius Gratis, který mohou mít zcela zdarma, ale má to jeden háček – k tomu, aby tento účet byl zdarma, musí klient přivést k GE Money Bank alespoň dva další klienty, kteří si u této banky založí účet. Ostatní typy účtů jsou placené – Active stojí 139 Kč měsíčně, Silver 199 Kč a Gold 499Kč.

Bankovní poplatky u Zuno banky

Mezi menší hráče na trhu bank u nás patří Zuno bank. Tato banka je vhodná pro ty, kteří nechtějí platit žádné měsíční bankovní poplatky – základní Účet je úplně zdarma a Účet Plus stojí 68 Kč měsíčně (ale v případě, že klient zaplatí kartou min.5000 Kč za měsíc nebo má průměrný měsíční zůstatek alespoň 200 000 Kč má i tento typ účtu zdarma). Součástí základního bezplatného účtu je vedení účtu, platební karta VISA, jeden výběr z bankomatu Raiffeisen bank měsíčně, přijaté i odeslané platby, inkasa nebo měsíční výpisy e-mailem.

Bankovní poplatky u Sberbank

Když se řekne Sberbank, většině lidí to asi nic neřekne, ale jedná se o největší ruskou banku, která letos převzala Volksbank CZ a vstoupila tak i na český trh. Sberbank nabízí dva základní účty, z toho první z nich pod názvem Fér konto je ve třech variantách – Start, Plus a Extra. Fér konto Start je jako jediné úplně zdarma, ale za běžné věci, jako jsou příchozí platby nebo výběry z bankomatu se musí platit, takže většině lidem se tento typ účtu moc nevyplatí. Bankovní poplatky za Fér konto Plus jsou ve výši 53 Kč měsíčně a v ceně jsou tři výběry z jakýchkoliv tuzemských bankomatů a všechny došlé tuzemské platby. Fér konto Extra stojí 133 Kč za měsíc a všechny tuzemské platební příkazy, inkasa nebo výběry z bankomatů jsou zde v rámci účtu zdarma a to v neomezeném množství. Druhým základním účtem je Běžný účet, za který si Sberbank účtuje 47 Kč měsíčně.

Bankovní poplatky u ČSOB

K nejsilnějším a nejstabilnějším bankám v České republice patří Československá obchodní banka. Ta nabízí tři základní typy běžných bankovních účtů – Konto, Aktivní konto a Exkluzivní konto. Co se týká bankovních poplatků, tak za Konto se platí 50 Kč měsíčně, za Aktivní konto 90 měsíčně a za Exkluzivní konto 400 Kč měsíčně. V případě, že klient chce zasílat výpisy klasickou poštou, tak první dvě konta ho stojí o 10 Kč víc.

Bankovní poplatky a jejich srovnání na internetu

Pro zjištění jaké mají bankovní poplatky jednotlivé bankovní instituce, které působí na našem trhu, nám nejlépe poslouží jejich internetové stránky, nebo přímo specializované servery, které se zaměřují právě na bankovní poplatky. Jedním z nich jsou stránky http://www.bankovnipoplatky.com/, na nichž máme i kalkulátor poplatků, který nám po zadání údajů sám zjistí, která banka pro nás bude tou pravou. Součástí těchto stránek je i srovnávač spořících účtů, devizová kalkulačka a spousta článků se zajímavými a důležitými informacemi ze světa bankovních poplatků.

Jak platit co nejnižší bankovní poplatky?

Pokud nechceme platit zbytečně vysoké bankovní poplatky – nebo dokonce žádné – musíme si nejdříve důkladně prostudovat nabídky jednotlivých bank, které na našem území působí. Dnes už existuje hned několik bank, u kterých je zcela zdarma nejen vedení účtu, ale i další položky, jako např. výběr z bankomatu atd. takže stačí si jen zjistit informace a vybrat si tu správnou banku. Některé bankovní instituce nabízí např. výhody pro ty, kteří často platí prostřednictvím platební karty, u jiných zase záleží na výši průměrného zůstatku na účtu. V poslední době však přibývá bank, které nabízí svým klientům vedení účtu + základní služby zcela zdarma a i díky čím dál větší konkurenci mezi bankami jsou i bankovní poplatky nižší a pro klienty jsou podmínky čím dál výhodnější.

Změna banky a kodex mobility

Pokud chceme změnit svou banku, u které máme finance a chceme přejít k jiné, kde pro nás budou výhodnější podmínky, můžeme využít tzv. kodex mobility bankovních klientů, který nám tento přechod k nové bance výrazně usnadní. Co vše je součástí tohoto kodexu? Základní službou v kodexu mobility je součinnost mezi oběma bankami (původní i novou) při změně banky. Dále pak otevření běžného účtu v nové bance, převedení všech trvalých příkazů i inkasa, zrušení běžného účtu v původní bance, možnost požádat o převedení všech trvalých příkazů a inkas třetím stranám a také možnost požádat o součinnost při zpřístupnění informací o novém bankovním spojení klienta. Kodex mobility je určen pouze pro fyzické osoby, nemohou ho využít podnikatelé ani firmy.

Bankovní poplatky a jejich vracení

V poslední době je často diskutovaným tématem vracení bankovních poplatků. Týká se to především úvěrových účtů a mnoho lidí v minulých měsících a týdnech žádalo své banky o vrácení těchto poplatků. Jedná se např. o bankovní poplatky za vedení spotřebitelského úvěru nebo hypotéky. V některých případech byli tito lidé i úspěšní a soud rozhodl o tom, že banka je povinna klientovi takový poplatek vrátit a navíc zaplatit pokutu. Další podobný soud ale jiná banka vyhrála. Na internetu dnes každopádně najdeme celou řadu specializovaných stránek, které se zabývají právě problematikou vracení bankovních poplatků – patří mezi ně např. stránka http://www.poplatkyzpet.cz/, http://www.vymahamepoplatky.cz/, http://www.vracimepoplatky.cz/, a mnoho dalších.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!