Bankovní poplatky


Bankovní poplatky, které platíme svým bankovním institucím u kterých máme své účty, jsou v poslední době často skloňovaným tématem. Díky přibývající konkurenci, která nabízí svoje služby zdarma (u některých bank můžeme využívat veškeré služby, jako je vedení účtu, příchozí i odchozí platby nebo výběry z bankomatů zdarma), jsou i větší banky nuceny měnit svoji cenovou politiku a přizpůsobovat se konkurenci. Do bankovních poplatků patří mimo jiné i různé pokuty, sankční poplatky nebo úroky z nepovolených přečerpání účtu. Naopak nepatří mezi ně běžné úroky, platby pojištění nebo splátky úvěrů. Pokud chceme snadno zjistit, která banka u nás má pro nás nejvýhodnější podmínky a kde zaplatíme nejnižší bankovní poplatky, můžeme využít např. různých kalkulátorů bankovních poplatků, které najdeme na internetu – např. na stránce http://www.finance.cz/ucty-a-sporeni/kalkulacky-a-aplikace/nejlepsi-bankovni-ucet/.

Za co banky účtují bankovní poplatky?

Bankovní poplatky si jednotlivé banky účtují za různé služby. Obvykle to bývá např. za vedení běžného účtu, za výběry z bankomatů, za vklady nebo výběry na přepážkách, za platební kartu (debetní nebo kreditní), za vedení půjčky nebo hypotéky atd. Mezi jednotlivými bankami v České republice jsou velké rozdíly, a tak se rozhodně vyplatí si jejich nabídky pořádně prostudovat a vybrat si tak tu, která bude mít pro nás nejvýhodnější podmínky. Rozdíly mezi jednotlivými poplatky jsou mezi bankami docela značné a mnohdy za stejné služby zaplatíte výrazně vyšší částku. Ideálním způsobem je tak projít si webové stránky českých bank a podle jejich nabídek ceníků se rozhodnout. Můžeme také vyzkoušet speciální kalkulátory bankovních poplatků.

Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatky

Zajímavou anketou, kterou každoročně pořádá internetový server bankovnipoplatky.com, je anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek. První ročník této ankety se konal roku 2005 a tehdy zvítězil poplatek za příchozí platby nebo vklad na účet a kreditní operace. O rok později se na prvním místě umístil poplatek za výběr platební kartou z bankomatu vlastní banky. V roce 2007 vyhrál poplatek za vedení běžného účtu. V dalším roce byl jako nejabsurdnější bankovní poplatek zvolen poplatek za nadměrný vklad a o rok později poplatek za vklad na přepážce na vlastní účet. Roku 2010 v této anketě na prvním místě skončil poplatek za výběr na přepážce z vlastního účtu a v roce 2011 poplatek za předčasně splacený úvěr. V zatím posledním ročníku ankety, který se konal loni, se na první příčce umístil poplatek za zjištění zůstatku přes bankomat. Speciální anketou pak byla anketa o superabsurdní poplatek, ve které klienti bank rozhodovali mezi vítězi z ročníků 2005 až 2007. S velkým náskokem zvítězil poplatek za příchozí platbu, který získal více než 62 procent hlasů.

Servis24 přihlášení na účet je možné provést i na mobilním telefonu.

Bankovní poplatky za vedení účtu

Poplatek za vedení běžného účtu je jedním ze základním a nejběžnějších bankovních poplatků. Dříve byl tento poplatek víceméně samozřejmostí a účtovala si ho prakticky každá česká banka, zatímco dnes, kdy je mezi bankovními institucemi u nás mnohem větší konkurence, jsou často tyto poplatky nulové. Mezi banky, které si za vedení běžného bankovního účtu neúčtují ani korunu patří např. Fio banka nebo mBank, naopak nejvyšší poplatky má Citibank. Některé banky mají základní běžný účet zdarma, ale pouze za splnění určitých podmínek, jako např. GE Money Bank, kde je podmínkou přivést další dva klienty.

Bankovní poplatky z výběr z bankomatu

Jedním z bankovních poplatků, který není moc oblíbený, ale vyskytuje se u mnoha bankovních institucí, je poplatek za výběr hotovosti z bankomatu. Obvykle se zde rozlišuje výběr z bankomatů vlastní banky a výběr z bankomatů ostatních bank. Každá banka má tyto pravidla nastavená trochu jinak a tak pokud z bankomatů vybíráme často, měli bychom si nejdříve porovnat výši těchto poplatků a podrobné podmínky. Trochu specifická situace je u výběru z bankomatů umBank, která na rozdíl od ostatních bankovních institucí v Česku nemá vlastní bankomaty. Její klienti si však samozřejmě mohou své peníze vybrat z bankomatu kterékoli jiné banky. Zatímco bankovní poplatky za výběr z tuzemských bankomatů bývají podle podmínek banky buď nulové, nebo nízké, jiná situace je u výběru finanční hotovosti z bankomatů v zahraničí. Poplatky za výběr z těchto bankomatů bývají obvykle mnohem vyšší, proto bychom si před odjezdem na zahraniční dovolenou měli předem zjistit přesné podmínky, případně si dostatečnou hotovost vybrat už tady v ČR.

Bankovní poplatky u Fio banky

Fio banka patří mezi nejmladší bankovní instituce působící na českém trhu, ale za dobu svojí působnosti už se vyprofilovala jako jedna z nejoblíbenějších bank. Její hlavní předností jsou nulové bankovní poplatky. Pokud si založíte účet u Fio banky, neplatíte ani korunu nejen za vedení běžného bankovního účtu, ale úplně zdarma máte i deset výběrů z bankomatů Fio + 2 výběry z bankomatů ostatních bank měsíčně – a to bez jakýchkoliv dalších podmínek. Zdarma jsou nejen takové věci, jako internetbanking a smartbanking, ale také veškeré domácí příchozí i odchozí platby, trvalé příkazy, SIPO a inkaso nebo vklad v hotovosti na pobočce. Právě díky nulovým bankovním poplatkům je Fio banka čím dál oblíbenější a její služby využívá stále větší množství lidí, kteří k ní často přecházejí z jiných bank. Její výhodou je i přehledné internetové bankovnictví a aplikace pro mobilní telefony.

Bankovní poplatky u mBank

Další bankou, která se může chlubit velmi dobrou nabídkou, co se týká bankovních poplatků, je mBank. U této bankovní instituce máme u základního účtu s názvem mKonto založení i vedení účtu zdarma, stejně tak veškeré příchozí i odchozí platby v rámci Česka, dále pak inkaso, SIPO, trvalé příkazy a také bezkontaktní platební kartu Visa Classic. V čem ale mBank trochu pokulhává za Fio bankou, jsou poplatky za výběr z bankomatů. Zatímco u Fio banky jsou zdarma a to pro všechny, u mBanky je poplatek za výběr z bankomatu ve výši 9 Kč. Abyste tyto poplatky nemuseli platit, musíte mít určitý minimální objem plateb svojí platební kartou.

Bankovní poplatky u Air Bank

Air Bank je jednou z těch nejnovějších bank na našem území. Banka, která má slogan I banku můžete mít rádi, nabízí jak běžný, tak spořící účet. Klienti si zde mohou vybrat ze dvou tarifů a sice z Malého a Velkého tarifu. U malého tarifu se neplatí žádný měsíční poplatek, ale platí se každý výběr hotovosti a to jak z bankomatů, tak u Sazky. Zatímco na terminálech Sazky je tento poplatek za výběr ve výši 10 Kč, u výběru z bankomatu zaplatíte 25 Kč. Naopak u velkého tarifu, který stojí 100 Kč měsíčně, jsou veškeré výběry peněz – jak z bankomatu, tak u Sazky – zcela zdarma. Na rozdíl od malého tarifu jsou zde zadarmo i informační smsky o pohybech na účtu a zasílání výpisu poštou.


Reklama:


Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!